۱: اطلاعات کلی در مورد اسکیت برد

۱.۱:سایز و مدلهای مختلف آن

۱.۲:انحنا یا قوس تخته اسکیت برد

۱.۳:انواع مختلف تخته اسکیت برد

۲: سایز تخته اسکیت برد

۲.۱: سایز پا در انتخاب تخته

۲.۲:سایز بدن در انتخاب تخته

۲.۳:وزن ورزشکار در انتخاب تخته

۳:ساختار تخته اسکیت برد

۳.۱: ۷ لایه – ۷Ply

۳.۲: ۸ لایه – ۸Ply

۳.۳: ایمپکت ساپورت – Impact Support

۳.۴: ایمپکت لایت – Impact Light

۳.۵: ایمپکت پلاس – Impact Plus

۳.۶: پی تو – P2

۳.۷: رزین اپوکسی – Resin Epoxy

۱: تخته اسکیت برد، اطلاعات کلی:

وقتی قراره اولین اسکیت بردمونو بخریم کلی سوال برامون پیش میاد مثل: چه اسکیتی برای من مناسبه؟ چه چیزهای رو برای خرید اسکیت برد باید بدانم؟ چه مواردی حتما باید رعایت بشه؟ سایز پا و قد چه تاثیری در انتخاب اسکیت برد داره؟ شاید رسیدن به جواب همه این سوال ها کمی سخت باشه. ما تصمیم گرفتیم که تجربیات و اطلاعات خودمون رو در اختیار شما قرار بدیم تا شما هم با اطلاعات کامل تر اسکیت مورد نیاز خودتون رو انتخاب کنید.

از زمانی که این ورزش یا تفریح به وجود آمده تخته های اسکیت تعقیرات و تحولات زیادی کردند در حال حاضر تخته های اسکیت برد با سایز های (طول و عرض) و شکل های مختلف در بازار عرضه میشوند که معمولا هر شرکت از تکنولوژی خاص خود در تولید تخته های اسکیت استفاده میکند. میشه گفت همه تخته های اسکیت برد از چوب درخت افرا ساخته میشه، این درخت بیشتر در کانادا رشد میکنه، شرایط آب و هوایی اونجا مقاومت و استقامت خیلی خوبی به این چوب میده و باعث میشه این چوب برای تولید این محصول خیلی مناسب باشه.
معمولا تخته اسکیت از ٧ لایه چوب درخت افرا ساخته میشه، این ٧ لایه چوب با استفاده از چسب چوب و یا چسب اپوکسی پرس شده و به یکدیگر می چسبند که در نهایت شکل تخته اسکیت برد رو میگیرن.

سایز تخته اسکیت معمولا به واحد اینچ اندازه گیری میشه که هر اینچ مساوی ٢.۵۴ سانتیمتر

۱.۱تخته اسکیت برد: سایز و مدلهای مختلف آن

طول تخته های اسکیت برد معمولا بین ٢٨ تا ٣٢ اینچ مساوی با ٧٠تا ٨٠ سانتیمتر هستند.
تخته ها رو به سه قسمت جلو اسکیت یا Nose بین تراکها یا Wheel base عقب اسکیت یا Tail تقسیم میکنند، برای اینکه بتونید جلو و عقب اسکیت رو تشخیص بدید باید کمی دقیق تر به تخته نگاه کنید مطمعنا متوجه خواهید شد که جلو اسکیت کمی پهن تر و بالاتر از عقب اسکیت است. طرح زیر تخته هم میتونه شما رو کمک کنه تا جلو یا عقب اسکیت رو پیدا کنید. جهتی که طرح زیر اسکیت داره نشون دهنده جلو یا عقب اسکیت هست مثلا اگه یه درخت طراحی شده باشه زیر اسکیت مطمعنا تنه درخت سمت عقب اسکیت رو نشون میده و نوک درخت جلو تخته اسکیت رو.

جلو یا Nose اسکیت و عقب یا Tail اسکیت همان قسمت نیم دایره در دو طرف اسکیت هست که یا قوس زیاد یا کم به سمت بالا آمده. وسط تخته اسکیت هم انحنا مختلفی داره که معمولا با سه انحنا: کم، متوسط، زیاد تخته های اسکیت ساخته میشن.

در تخته هایی که جلو و عقب آنها بالا تر است ورزشکار پاپ بلند تری خواهد داشت چرا که در انجام حرکات مختلف هنگامی که عقب اسکیت به زمین برخورد میکنه اسکیت زاویه بیشتری درست میکنه و کمک میکنه که حرکات رو تا ارتفاع بیشتری بالا ببرید. و تخته هایی که جلو و عقب پایین تری دارند به نسبت پاپ کوتاه تری به ورزشکار میدن چون هنگام برخورد عقب اسکیت به زمین اسکیت زاویه کمتری درست میکنه. وقتی که پاهامونو روی تخته اسکیت با جلو و عقب پایین تر قرار میدیم اسکیت قابل احساس تر هست و میشه این رو یک امتیاز برای این مدل تخته دونست.

تعریف پاپ: وقتی که ورزشکار عقب اسکیت رو فشار میده و باعث میشه که با برخورد تخته اسکیت به زمین اسکیت برد بالا بیاد به اصطلاح پاپ گفته میشه.

فاصله بین دو تراک یا Wheel base: معمولا این فاصله بین ١٢ تا ١۵ اینچه که نه تنها در اندازه طول تخته اسکیت اثر میذاره بلکه تو هندلینگ اسکیت برد هم موثره. تخته ها با ویل بیس بزرگتر هندلینگ بهتر و پیچ زدن با این تخته ها کمی آرام تر و راحت تره ولی تخته ها با ویل بیس کم تر فرز تر و پیچ زدن با این تخته ها سریع تره.

مشخصات تخته اسکیت

 

۱.۲: انحنا یا قوس تخته اسکیت برد Concave:

انحنایی که از جلو تا عقب تخته اسکیت وجود داره Concave گفته میشه.
تخته ها معمولا سه انحنا یا Concave مختلف کم، متوسط و زیاد تقسیم میشن. شما باید با تمام این مدل تخته ها اسکیت کنید تا استایل مورد نظر تون رو پیدا کنید، بهترین روش برای پیدا کردن اینکه چه انحنایی براتون مناسبه میشه گفت همین آزمون و خطا هست. برای کسایی که تازه قراره اسکیت برد رو شروع کنن معمولا پیشنهاد میشه که از Concave متوسط استفاده کنن.

انحنا کم:
این تخته ها انحنا خیلی کمی دارند و برای راید کردن هندلینگ و کنترل بهتری دارند ولی بخاطر قوس کم این تخته ها معمولا انجام حرکات فلیپ با اونها سخت تره.

انحنا متوسط:
این تخته ها دقیقا چیزی ما بین تخته های با انحنا کم و زیاد هستن. اگر مطمعن نیستید که قوس کم یا زیاد برای مدل بازی شما مناسبه بهترین انتخاب برای شما تخته ای با انحنا متوسط خواهد بود و معمولا خیلی از تخته ها رو با این انحنا میسازند.

انحنا زیاد:
این تخته ها انحنا محسوسی دارند که باعث میشه اسکیت به نسبت فرز تر و حرکات فلیپ به نسبت آسان تر بشه. اسکیت باز میتونه فشار بیشتری روی لبه ها بیاره و در نتیجه حرکات فیلیپ رو راحتر میتونه انجام بده. اگر چه عادت کردن به این تخته کمی سختره ولی بعضی از اسکیت برد بازها این مدل تخته رو ترجیح میدن.

قوس تخته اسکیت برد

 

۱.۳: انواع مختلف تخته اسکیت برد:

تخته های اسکیت به طور کلی به چند بخش تقسیم میشوند: Street Skating (اسکیت کردن بر روی ریل ها لبه ها و حرکاتی از این دسته هستند) Pool Skating ( اسکیت کردن در استخر هایی که معمولا به شکل لوبیا هستند) Vert Skating ( به اسکیت کردن در زمین هایی به شکل U گفته میشود) Cruising ( بیشتر به عنوان یک وسیله نقلیه برای مسیر های شهری از این مدل اسکیت استفاده میشود )
به طور کلی اسکیت برد ها مدل های مختلفی دارند و بسته به نوع و سبک بازی، اسکیت باز ها تخته اسکیت مناسب خودشون رو انتخاب میکنند.

اسکیت خیابانی Street Skating

معمولا از این مدل اسکیت ها برای انجام حرکات مختلف Flip ( فلیپ)، Slide (اسلاید) و Grind (گرایند) استفاده میشه. این تخته ها از دو طرف بالا آمده و جلو و عقب تقربا شبیه هم دارند که به شما کمک میکنند به راحتی Switch اسکیت کنید، حرکات مختلف را انجام و یا حرکات جدید ابداع کنید.

اسلاید:
فلیپ:
گرایند:
سویچ

اسکیت Pool , Vert
معمولا تخته هایی که به عنوان وسیله نقلیه استفاده میشن و یا اسکیت باز تمایل چندانی به انجام حرکات فلیپ و تکنیکی بازی کردن نداره پهن تر انتخاب میشه این مدل تخته ها معمولا پهنایی بیشتر از ٨.٢۵ دارند.

اسکیت Cruiser
کروزر ها اسکیت هایی هستند که به عنوان وسیله نقلیه و اسکیت کردن مسیر های شهری استفاده میشوند که از مواد مختلفی ساخته میشوند، از چوب درخت افرا، بامبو و پلاستیک که مدل پلاستیکی این اسکیت ها به Penny Board معروف هستند. در حال حاضر برند های مختلفی کروزر های پلاستیکی تولید میکنند و به عنوان یک وسیله نقلیه قابل استفاده میباشد.
کروزر ها سایزهای مختلفی دارند چه از نظر پهنا و چه از نظر طول، چیزهایی که معمولا در خرید کروزر ها مهمه چرخ و هندلینگ و مانوری که اون اسکیت داره. این اسکیت ها معمولا از قبل آماده شده و آماده برای اسکیت کردن هستند، اگر لانگ برد برای شما بزرگ و جا گیره بهترین گزینه برای شما خرید کروزره.

انواع مختلف تخته اسکیت برد

 

۲: سایز تخته اسکیت برد:

مهمترین چیز در انتخاب تخته اسکیت برد سایز پهنا اونه، معمولا افراد تازه کار براشون خیلی سخت و سوال برانگیزه که چه سایز تخته ای براشون مناسبه. اگه مطمئن نیستید که پهنا تخته چقدر باید باشه، سایز پا و قد شما میتونه خیلی کمک کنه تا سایز تخته مناسب خودتون رو انتخاب کنید.

پهنا تخته اسکیت چه تاثیری روی بازی دارد

تخته پهن تر از تعادل و سرعت بیشتری برخورداره اگر چه تخته پهن تر سنگین تر هم هست و حرکات فلیپ با این تخته ها به نسبت سخت تره و برای انجام حرکات قدرت پا بیشتری هم لازمه ولی مزیت هایی هم داره مثل: فضا بیشتری برای قرار دادن پاهاتون دارید و در انجام حرکات تخته رو راحتر با پاتون گرفته و به زمین فرود می آیید. بنابراین اگر شما پریدن از پله ها و بازی کردن در پول ها و انجام حرکات هوایی و سرعت زیاد رو دوست دارید تخته اسکیت پهن تر براتون خیلی مناسب تره.

بر خلاف تخته های پهن تخته های باریکتر سبک تر و برای انجام حرکات فلیپ راحتر هستند مخصوصا برای کسانی که تازه اسکیت شروع کردنند چرا که میتونن حرکت هارو راحتر یاد بگیرن البته تخته های باریک تو سرعت زیاد کنترل کردنش کمی سختره و همچنین در انجام حرکات فضای کم تری برای گرفتن اسکیت و فرود آوردن آن به زمین وجود داره. بنابراین تخته های باریک بهترین گزینه هست برای کسایی که دوست دارند تکنیکی بازی کنند مثل حرکات تلفیقی که روی لبه ها و ریل ها زده میشه.

طول تخته اسکیت چه تاثیری روی بازی خواهد داشت.

وقتی که تخته اسکیت خریداری میکنید در قسمت توضیحات محصول اشاره ای به طول تخته اسکیت هم شده، برای اینکه تعادل خوبی روی اسکیت برد داشته باشید به شما پیشنهاد میکنیم که اندازه قدتون رو حتما در نظر داشته باشید.
( پاراگراف ٢-٢ )
از انواع اسکیت برد که بگذریم معمولا هرچی تخته پهن تر باشه سایز طول هم به همان نسبت بیشتره و مطمعنا کارایی بردهایی که طول آنها بیشتره به نسبت آنهایی که طولشون کمتره فرق هایی داره. تخته های کوتاه تو حرکات فلیپ، در حرکات چرخشی مثل Ollie 180 یا pop shoveit راحتر میچرخند. بردهای بلند هم فضای بیشتری برای گرفتن برد و فرود آن به زمین خواهد داشت.

نکته: بردهایی که طول آنها بیشتره برای افرادی که هیکل کوچک و قد کوتاه دارند خیلی مناسب نیست چرا که در حرکات خیلی خوب نمیتونند پاشونو به سمت جلو اسکیت بکشند و حرکاتشونو کامل و خوش استایل انجام بدن. پس اگر قد شما به نسبت کوتاه هست بهتره تخته ای با طول کم تر انتخاب کنید.

 

۲.۱: تاثیر سایز پا در انتخاب تخته:

سایز پا شما میتونه به شما کمک کنه تا سایز تخته مناسبتون رو پیدا کنید. هرچی سایز پاتون بزرگتر باشه نیاز هست که تخته اسکیت هم به همان نسبت پهن تر باشه.

تاثیر سایز پا در انتخاب تخته

تاثیر سایز پا در انتخاب تخته اسکیت برد

 

۲.۲: تاثیر سایز بدن در انتخاب تخته:

سایز بدن شما میتونه یک راهنما خوب برای انتخاب طول تخته اسکیت باشه. هرچه شما کوچیک تر باشید تخته اسکیت شما هم بهتره کوتاه تر باشه مخصوصا وقتی تازه کار هستید تو این ورزش. اسکیت برد های کوچک فرز تر و زدن حرکات ابتدایی با اونها راحتره.
برای کسایی که قد بلندی دارند تخته های بلندتر مناسبتره برای اینکه خیلی راحتر میتونن تعادل خودشون رو حفظ کنن.
جدول پایین به شما نشون میده که نسبت به قد و سایز بدنتون چه اندازه تخته اسکیتی برای شما مناسبه.

تاثیر سایز بدن در انتخاب تخته

۲.۳: تاثیر وزن ورزشکار در انتخاب تخته:

یکی دیگه از چیزهایی که در هنگام انتخاب اسکیت باید در نظر داشته باشید وزن شماست، تو این ورزش وزن ورزشکار اصلا ملاک نیست که ورزشکار به علت وزن خیلی زیاد یا کمش نباید این کارو انجام بده. هر کسی که دوست داشته باشه میتونه با اسکیت برد حرکت کنه و این کارو انجام بده، بهتره این رو بدونید که هر چقدر وزن شما بیشتر باشه احتمال اینکه در حرکات اسکیت شما بشکنه بیشتر میشه چرا که هنگام فرود اگه جای پاها درست و روی پیچ ها نباشه احتمال شکستن تخته خیلی بالا میره.

برای کسایی که وزن زیا دارند یا از نظر جسمی درشت هستند پیشنهاد میکنیم از تخته های ٨ لایه یا تخته هایی که از تکنولوژی فیبر کربن تو اونها بکار رفته استفاده کنند که نسبت به تخته های استاندارد ٧ لایه مقاومت بیشتری دارند.

 

۳: ساختار و تکنولوژی ساخت تخته اسکیت برد:

با وجود اینکه اکثر تخته های اسکیت از ٧ لایه چوب درخت افرا ساخته میشه، ولی تخته های اسکیت برد با تکنولوژی های مختلف هم ساخته میشه که تنوع آنها در بازار کم هم نیست و هدف از ساخت این نوع تخته های اسکیت برد با دوام تر کردن، ماندگاری بیشتر یا سبک تر کردن تخته اسکیت برد میباشد.
برای اینکه با انواع مختلف تکنولوژی در ساخت تخته های اسکیت برد آشنا بشید، تصمیم گرفتیم تا اونهارو معرفی و به طور مختصر دربارشون توضیح بدیم.

۳.۱: ۷ لایه -۷ Ply

در تخته های ٧ لایه، تخته اسکیت برد از ٧ لایه چوب درخت افرا تشکیل شده، لایه های نازک چوب خشک، به چسب مخصوص آغشته و پرس میشوند. این روش از تولید تخته اسکیت برد از روشهای پایه ساخت تخته اسکیت محسوب میشه و اکثر تخته های موجود در بازار به همین روش ساده تولید میشوند.

۳.۲: ۸ لایه – ۸ Ply

در تخته های ٨ لایه تخته اسکیت برد از ٨ لایه چوب درخت افرا تشکیل شده.  مراحل تولید عینا مشابه تخته های ٧ لایه میباشد، لایه اضافه در تخته های ٨ لایه باعث استحکام، سفت تر شدن و در نتیجه انعطاف پذیری کمتر تخته اسکیت برد میشه.

۳.۳: ایمپکت ساپورت – Impact Support

برندهایی مثل اینجوی، آلموست و زیرو از این تکنولوژی در ساخت تخته های اسکیت خود استفاده میکنند. در این تکنولوژی تخته اسکیت برد از ٨ لایه چوب درخت افرا کانادایی و با استفاده از چسب اپوکسی پرس شده و فیبر کربن سی-دی شکل در کف تخته، جایی که تراک ها به تخته متصل میشوند، قرار داده شده است. استفاده از فیبر کربن در تخته های اسکیت باعث مقاومت بیشتر تخته در برابر فشاری که در هنگام حرکت زدن وارد می شود شده و در نتیجه دوام بهتری خواهد داشت.

۳.۴: ایمپکت لایت –  Impact Light

تخته اسکیت ایمپکت لایت از نظر ساختار دقیقا مشابه ایمپکت ساپورت میباشد با این تفاوت که در تخته های ایمپکت لایت فیبر کربن در لایه روی تخته قرار گرفته و از ٧ لایه چوب تشکیل که باعث سبک تر شدن تخته های ایمپکت لایت شده است.

۳.۵: ایمپکت پلاس – Impact Plus

تکنولوژی ایمپکت پلاس ارتقا یافته همان تکنولوژی ایمپکت ساپورت میباشد. تفاوت آن در لایه فیبر کربنی است که در اولین لایه تخته اسکیت قرار داده شده که باعث داشتن پاپ قوی تر و دوام بهتر در این تخته شده است.این تخته اسکیت برد بیشتر به اسکیت باز هایی پیشنهاد میشود که پریدن از ارتفاع و پله ها رو دوست دارند چرا که فیبرهای کربن بکار رفته در قسمت زیر و روی تخته اسکیت برد تا حد زیادی باعث مستحکم تر شدن آن شده

 

3 thoughts on “درباره اسکیت برد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *